Sauna

Sauna jest to urządzenie o wystroju wnętrza najczęściej z drewna iglastego, wyposażone w bezpieczny piec elektryczny lub inny (np. opalany drewnem), z kamieniami oraz odpowiednią wentylacją, w którym podczas kąpieli saunowej działają na organizm naprzemiennie ciepło i zimno. Wewnątrz umieszczone są na dwóch lub – w saunach do użytku publicznego – na trzech kondygnacjach wygodne ławy o długości co najmniej 2 metrów na przynajmniej jednym boku kabiny, umożliwiające leżenie podczas zabiegu. Z każdym stopniem rośnie temperatura oddziałująca na organizm: od 40-50°C na dolnej ławie do 100-110°C na najwyższej. Wysoka temperatura sauny 85-100°C pobudza organizm do rozszerzania naczyń krwionośnych skóry i do silnych potów. Ciepło powoduje relaks mięśni i odprężenie psychiczne. Chłodzenie ciała daje poczucie świeżości i podnosi odporność organizmu. Intensywne pocenie i schładzanie prowadzi do gruntownego oczyszczenia skóry.

Należy wspomnieć, że występują różne odmiany urządzeń do kąpieli saunowych, budowane na bazie tradycyjnej „sauny” i dzielimy je pod względem temperatury na sauny wysokotemperaturowe (85-110°C przy wilgotności względnej 3-12%) i niskotemperaturowe (poniżej 75°C przy podwyższonej wilgotności do 55%). Zwiększenie wilgotności powietrza uzyskujemy na chwilę, polewając wodą kamienie znajdujące się w piecu standardowej sauny. Stałą wilgotność względną możemy natomiast ustawić za pomocą dodatkowego urządzenia, jakim jest wytwornica – generator pary. Istnieją także dwufunkcyjne piece do sauny wytwarzające jednocześnie parę wodną. W saunach do użytku publicznego są one zawsze wyposażone w zewnętrzny sterownik. Podczas kąpieli niskotemperaturowej można stosować również inhalacje aromatyczne i ziołowe.

Saunę można zbudować "pod wymiar", wg własnego pomysłu, można też skorzystać z gotowych modeli. Ściany kabiny wykonane są ze specjalnych gatunków drzewa - sosny lub świerku. Dwie warstwy drewna przedzielone są izolującą warstwą wełny mineralnej, która jest dodatkowo oddzielona od drewna folią aluminiową. Sufit i podłoga są drewniane, przy czym sufit jest uszczelniony specjalną opaską z tworzywa sztucznego, a podłoga wyposażona w podest antypoślizgowy. Drzwi i ewentualne okna mają przeszklenie termoizolacyjne. Szkło jest hartowane i dodatkowo przyciemnione - gwarantuje to bezpieczeństwo i komfort. Planując saunę, powinno się pamiętać o zasadach korzystania z niej - należy przewidzieć w pobliżu natrysk, a najlepiej także niewielki basenik lub wannę umożliwiając zanurzenie całego ciała.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani budową sauny w Waszym obiekcie, zachęcamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością dokonamy wyceny sauny budowanej według Państwa oczekiwań.