Zehnder wentylacja

40 lat doświadczenia w rozwijaniu i produkcji urządzeń wentylacji komfortowej  przez firmę Zehnder  stanowi bazę do rozwijania  produktów i systemów z wieloma zaletami: efektywność, oszczędność  energii, higiena, łatwość obsługi, perfekcyjne dobranie  pojedynczych komponentów to główne atuty systemu. Od momentu planowania aż do konserwacj.

Odzysk ciepła.  Wyposażone standardowo  w krzyżowy przeciwprądowy wymiennik ciepła  urządzenia wentylujące firmy Zehnder mogą przekazywać do świeżego powietrza energię cieplną powietrza zużytego. To przenoszenie ciepła następuje przez cienkie płytki z tworzywa sztucznego na zasadzie przeciwprądowej. Stopień odzysku ciepła  pozostaje na poziomie  ok. 90%, co oszczędza do 40% kosztów ogrzewania.


Odzysk wilgoci. Dzięki specjalnemu wymiennikowi ciepła polepsza się relatywna wilgotnośc powietrza w budynku, jest to idealne rozwiązanie przy suchym powietrzu w zimie. Para wodna z wilgotnego powietrza zużytego skrapla się i zostaje wchłonieta przez membranę. Odzyskana wilgotność i ciepło jest oddawane do powietrza nawiewanego, a wszystko bez jakiegokolwiek przenoszenia zapachu i mikroorganizmów.


Chłodzenie.  Schłodzone wstępnie powietrze z zewnątrz jest szczególnie przyjemne w duszne i gorące dni letnie. W tym celu Zehnder proponuje następujące rozwiązanie: gruntowy wymiennik ciepła, który wykorzystuje glebę, w celu wstepnego wyrównania  temperatury powietrza.

Bypass letni. Wile urządzeń do wentylacji firmy Zehnder jest wyposażonych w 100% bypass letni. Jego zadaniem jest przeprowadzanie powietrza zużytego obok wymiennika ciepła. W ten sposób zapobiega się temu, że schłodzone przez gruntowy wymiennik ciepła powietrze nawiewane w lecie podgrzewane jest przez ciepłe powietrze zużyte. Funkcja wykorzystywana również podczas chłodniejszych nocy letnich.

comfoair_150_fusionComfoAir 150 Fusion
Urządzenie Zehnder ComfoAir 150 Fusion stworzono specjalnie dla zastosowania wymagającego ograniczonego miejsca w budownictwie mieszkalnym (jedno- i wielorodzinnym). Łączy najwyższy komfort, łatwą obsługę i wysoki stopień działania.

comfoair_200ComfoAir 200
Jednostka wentylacyjna ComfoAir 200 firmy Zehnder została stworzona z myślą o zastosowaniu w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, w obiektach nowych jak i modernizowanych. Łączy najwyższy komfort, łatwą obsługę i wysoki stopień działania, dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji urządzenia oraz wymiennika krzyżowo-przeciwprądowego.

comfoair_350_basicComfoAir 350 Basic/Luxe
Jednostka wentylacyjna ComfoAir 350 firmy Zehnder została stworzona z myślą o zastosowaniu w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, w obiektach nowych jak i modernizowanych, użyteczności publicznej. Łączy najwyższy komfort, łatwą obsługę i wysoki stopień działania, dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji urządzenia oraz wymiennika krzyżowo-przeciwprądowego.

comfoair_550_luxeComfoAir 550 Luxe
Jednostka wentylacyjna ComfoAir 550 firmy Zehnder została stworzona z myślą o zastosowaniu w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, w obiektach nowych jak i modernizowanych, użyteczności publicznej. Łączy najwyższy komfort, łatwą obsługę i wysoki stopień działania, dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji urządzenia oraz wymiennika krzyżowo-przeciwprądowego.

ComfoFond - gruntowe wymienniki ciepła

Systemy świeżego powietrza Zehnder Comfosystems odzyskują ok. 90% ciepła z powietrza wywiewanego i podgrzewają tym powietrze nawiewane. To pozwala na istotne oszczędności kosztów ogrzewania. Poprzez załączony wcześniej wymiennik ciepła powietrze z zewnątrz zostaje wstępnie podgrzane. Poprzez to wzrasta efektywny stopień odzysku ciepła o kolejne 4% do 5%. Systemy wymienników ciepła Zehnder Comfofond wykorzystują temperaturę z wnętrza ziemii na głębokości 1,50- 2,00m. Ziemia zimą  z temperaturą ciepła ok. 8 stopni C oddaje energię do świeżego powietrza i podgrzewa powietrze zanim dotrze do urządzania wentylującego. W lecie zasada ta działa odwrotnie przy temperaturze  ziemii ok. 12stopni C. Ciepłe powietrze zewnętrzne jest schładzane i doprowadzane bezpośrednio do domu. Dzięki temu "efektowi chłodzenia" okna mogą pozostać zamknięte a ciepłe powietrze pozostanie na zewnątrz.Pakiet gruntowego wymiennika ciepła Zehnder Comfofond zawiera dobrane do siebie komponenty do łatwego złożenia:  - ładna w formie czerpnia ze stali szlachetnej, łatwe do czyszczenia, gładkie wewnątrz rury z tworzywa sztucznego (HDPE) z dużą powierzchnią wymiany ciepła przez zewnetrzne profilowanie, proste w montażu przeprowadzenie w murze, skrzynka zbiorcza   do usuniecia skroplin powstałych w systemie.Solankowy  wymiennik ciepła Zehnder Comfofond L został opracowany specjalnie dla podpiwniczonych budynków z podchodząca wodą lub budynków niepodpiwniczonych.  Przy  Comfofond L  za pomocą węża PE wypełnionego solanką pobrana zostaje  energia okolicy (ciepło lub zimno) i doprowadzona przez pompę do wymiennika ciepła wodno-powietrznego. Konieczne jest w tym przypadku zintegrowanie kilku urządzeń. Wymiennik ciepła przekazuje ciepło  względnie zimno do powietrza napływającego, zanim to dotrze do urządzenia wentylującego. Rozłożenie weża PE następuje na głębokości 1,5 m, np. w wykopie budowlanym lub w zakresie przyłączy do domu.